Dalším z častých tipů na výlet na Šumavě je jezero Laka. Jezero se nachází 1096m.n.m. a je to nejmenší a zároveň nejvýše položené jezero ledovcového původu na Šumavě.

Nejkratší cesta, kterou se k němu dostanete je z Nové Hůrky. My jsme zaparkovali dole na parkovišti a vydali se po modré pozvolna vzhůru. Cesta vede okolo bývalé Hůrky, ze které zbyl dochovaný jen kostel, hned za bývalou osadou je nouzové nocoviště.

Výlet byl zpestřen několik a popadanými stromy po nedávné vichřici, takže jsme často museli obcházet nebo přelézat. Most přes Jezerní potok byl pádem stromu i dost poničen, ale přejít se dalo. Pokud se na výlet vydáte, tak jako my až později odpoledne, máte šanci, že nahoře budete úplně sami. Nám se to povedlo, ale jen za cenu že jsme se vraceli téměř za soumraku.

Protože stopy na běžky jsou letošní zimu spíše vyjímkou, rozdělili jsme si vybavení a někdo šel na běžkách a někdo pěšky – ono to nějak dopadne… Dopadlo – všichni jsme si užili zimní krajinu, sněhu bylo hned za Novou Hůrkou dost a jen vyšlápnutá stopa nám nevadila.

Zpáteční cestu jsme si na běžkách zkusili ozvláštnit Šumavskou magistrálou. Za bývalou Hůrkou jsme odbočili doleva a vydali se prozkoumat, jak je to s podmínkami tam. Běžky jsme sice sundávat nemuseli, ale je to jen pro hodně otrlé. Hodně nerovností, vyčuhující kameny a popadané stromy udělali ze zbytku trasy nezapomenutelný zážitek, rozhodně nedoporučuju.

Délka je necelých 10km a jde zvládnou pěšky za cca 2,5hodiny. Na běžkách o trošku rychleji.

Trasa na mapách

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/s/kemeduguzu

Parkoviště: 49.1460478N, 13.3273019E 100,-/den

Written By

Michal