Londýnské metro je nejstarší podzemní dráha na světě. První vlaky zde projely 10. ledna 1863 na lince Metropolitan Railway mezi stanicemi Paddington a Farringdon.

Metro v Londýně, Londýnské metro (London Underground) je podzemní dráha v oblasti Velkého Londýna a blízkého okolí. Jde o kolejový systém městské hromadné dopravy a navzdory svému názvu vedou některé jeho části na úrovni země a některé úseky v podzemí. Běžně je označován jménem Tube. Metro v současnosti zahrnuje 273 stanic a více než 408 km trati. V období let 2004 až 2005 přepravilo metro rekordní počet cestujících 976 miliónů, což představuje 2 670 000 lidí denně.

Jízdné v Londýnském metru

Jízdné se v Londýně účtuje po zónách. Celý Londýn je rozdělen do 6 zón; zóna 1 zahrnuje centrum a je ohraničena linkou metra Circle Line. Zóna 6 pak zahrnuje okrajové části Londýna (Angličané ho nazývají „Greater London“) včetně letiště Heathrow.

Několik stanic na konci linky Central Line na severovýchodě Londýna spadá do oblasti Epping Forest mimo zónu „Greater London“, tyto stanice jsou však zahrnuty do zón 4, 5 a 6. Konečné stanice metra linky Metropolitan Line na severozápadě také nespadají do „Greater London“, nicméně je pokrývají zóny 7, 8 a 9. Na rozdíl od ostatních tyto zóny neobkružují celý Londýn, zahrnují jen Metropolitan Line a Londýnskou nadzemku.

Některé stanice na rozhraní dvou zón spadají do obou z nich. Například Vauxhall patří do zóny 1 i 2, takže lidem cestujícím ze zóny 1 stačí jízdenka pouze z této zóny, zatímco cestujícím z vnějších zón postačí jízdenka do zóny 2.

mapa londýnského metra

Jednosměrné jízdné

Jednosměrná jízdenka vás bude stát od £4.90 do £6.00 podle zóny. Cena jízdného byla úmyslně nastavena vysoko, aby byli cestující motivováni pořídit si Travelcard (časově omezená jízdenka) nebo předplacenou kartu Oyster card, díky kterým je cestovné levnější.

Zpáteční jízdenky se prodávají za dvojnásobek ceny jednosměrné jízdenky. Travelcard je obvykle levnější než zpáteční jízdenka a dostanete ji v automatech nebo u pokladen („ticket office“).

Travelcard

Travelcard umožňuje cestovat neomezeně mezi dvěma či více zónami metrem a dalšími druhy dopravních prostředků, včetně většiny autobusů, tramvají, vlaků (National Rail services) a Docklands Light Railway. K dostání je denní, týdenní, měsíční a roční Travelcard, je také možné pořídit Travelcard na období s délkou větší než jeden měsíc, ale kratší než jeden rok.

Většina cestujících, kteří jezdí pravidelně, užívají nějaký typ časové jízdenky, protože je podstatně výhodnější než jednotlivé jízdné. Travelcard pro období mimo dopravní špičku (Off-peak Travelcard), které jsou také známé jako Day Travelcard, platí pouze pro denní dobu po 9:30. Travelcard platná i ve špičce (Peak Day Travelcard) lze také pořídit, ale vyjde dráž. Ta je pak platná v čase od 4:30 následujícího dne ode dne vydání nebo pro den, kdy byla zakoupena. Tato časová jízdenka platí jen v určitých zónách, pro které byla pořízena, a její cena je pak logicky odstupňována podle počtu zón. Travelcard pouze pro zónu 1 se neprodává.

Zakoupit lze také časové jízdenky pouze pro autobusy (bus passes). Ty stejně jako Travelcard prodává většina obchodů, především trafik. Místa prodeje jsou označena nejčastěji na vstupních dveřích nebo vedle nich samolepkou „Ticket Shop“.

OysterCard

Oyster card je dotyková karta, díky které se dá platit jízdné velmi rychle pouze přiložením ke žluté čtečce umístěné u turniketů nebo u řidiče. Nabít si lze Oyter card penězi, ze kterých se posléze odečítá jednotlivé jízdné („pay as you go“), nebo si na ní může cestující nabít přímo jím požadovanou Travelcard. Týdenní, měsíční a roční Travelcard je možné pořídit pouze prostřednictvím Oyster card. Denní Travelcard se skrze Oyster card neprodávají, nicméně systém zvaný „caping“ zaručuje, že se za cestovné nestrhne za den více, než kolik stojí jednodenní Travelcard.

Cena jízdného je nastavena tak, aby bylo výhodné používat Oyster card. Jednosměrná jízdenka pro dospělého v zóně 1 stojí £4, mimo zónu 1 to jsou £3. Ceny jízdného na Oyster card se liší podle denní doby (rozdílné jsou pro pondělí-pátek 7:00-19:00 a kteroukoli jinou denní dobou). Např. v zóně 1 zaplatí cestující pouze £1,60 kdykoli, v zóně 1-2 £2,20 ve špičce a £1,60 mimo špičku apod. Ceny jízdného v zónách nezahrnujících zónu 1 jsou výrazně nižší s Oyster card: v jednotlivých zónách nebo ve 2 zónách najednou (v zónách 2-3, 3-4, 4-5 nebo 5-6) zaplatí £1,10 v jakoukoli dobu, ve 3 zónách (2-4, 2-5, 2-6, 3-5, 3-6 a 4-6) pak £2 ve špičce a £1,10 mimo špičku.

Nabít si lze kartu na speciálních automatech nebo u pokladen. Využít k tomu účelu lze také webové stránky nebo mobilní telefon. Existuje také zvláštní funkce, tzv. „auto top-up“, která ve chvíli, kdy již docházejí na Oyster card peníze, umožňuje automatické dobití z platební karty.

Written By

Michal